kolmapäev, 30. jaanuar 2019

Kiituste mäng

Mängisime KIITUSTE MÄNGU. Kinnitasime üksteisele seljale südamekujulise lehe.  Kirjutasime klassikaaslasele häid sõnu ja kiitusi.




esmaspäev, 28. jaanuar 2019

2.veebruaril on KÜÜNLAPÄEV

Käisime Vana-Võromaa Kultuurikojas muuseumitunnis. Muuseumitunnis kuuldust ja toimunud tegevustest kirjutasime jutu.



Küünlapäev on 2 .veebruaril. Öeldakse, et sellel päeval talve selgroog murdub. Küünlapäeval mängiti mänge. Naised ei tohtinud sel päeval vokiga kedrata. Mehed tegid tööd. Naised käisid külas. Naised jõid küünlapuna, see teeb põsed punaseks, nad olid terved ja sääsed ei tule kallale. Söödi ära toidud, mis olid jõuludest järgi jäänud. Küünlapäeval tehti lambarasvast küünlaid.

Kirjutas Kertu Loviisa


Igas toas pannakse küünal põlema. Sel päeval murtakse talve selgroog.
Läänemaal ja Saaremaal tähistatakse sel päeval jõulude lõppu. Keedeti
rituaalseid toite nagu putru ja sealiha ning valmistati küünlaid. Küünlapäev on naiste püha, siis käisid naised kõrtsis ja külas. Mehed tegid naiste tööd. Rangelt oli keelatud ketramine.

Kirjutas Tristan


Küünlapäev oli naiste püha,mehed tegid tööd ja naised pidutsesid ja pidasid mokalaata.Sel päeval käidi surnuaial ja põletati küünlaid.Vanasti tehti küünlaid lambarasvast ja meekärjest.
Küünlapäeval söödi tanguputru ja sea ribiliha.Naised jõid veini koos punase mahlaga ja lapsed punast mahla.Küünlapäeval ei tohtinud vokiga kedrata,sest kardeti,et hunt tuleb ja sööb su lambad ära.Meie saime muuseumis meisterdada.
Mina tegin toreda mesilase.Me saime mängida toredaid mänge ja meile näidati vanaaegseid asju.OLI TORE PÄEV!

Kirjutas Kärt- Getter


Tavaks on ütelda, et küünlapäeval murtakse talve
selgroog pooleks. Ma sain küünlapäeva kohta teada, et see oli rohkem naiste päev ning mehed pidid sel päeval tegema naiste kodused tööd. Naised läksid külla või kõrtsi, kus nad jõid punast veini, et saada ilusaid punaseid põski. Noored naised ja tüdrukud pidid morssi või mahl  jooma, et suvel sääsed kallale ei tuleks.
Küünlapäeval valmistati küünlaid lambarasvast, mesilaskärgedest ja kartulist. Usuti,et isetehtud rasvaküünlad põlevad eriti säravalt, neid põletati pidulikel juhtudel.Küünlapäeval söödi kõik jõulutoidud ära ning keedeti sealiha ja tehti tanguputru.
Küünlapäeval ei tohtinud vokiga lõnga kedrata, sest muidu tuleb hunt ja sööb kõik lambad ära.
Muuseumitunnis mängisime vanaaegseid mänge, siis näidati, kuidas vanasti lõnga tehti. Sõime piparkooke ja jõime küünlapuna. Meile räägiti mesilastest ja meest, et need on me tervisele väga vajalikud. Meisterdasime käevõru, mille peal oli mesilane. Mina panin mesilasele ise kuuma liimiga silmad, suu ja lilled.
Muuseumikülastus oli vinge ja õpetlik, mulle meeldis väga! :)


Kirjutas Lisete 


Kirikukalendris on see neitsi Maarja puhastamise püha. Küünlapäev on üks tuntumaid talvepoolituspühasid ehk täpselt talve keskkoht, pool talve on möödas ja pool veel ees. See on tuntud ka naiste pühana. Naised ei pidanud sel päeval tööd tegema, nad pidasid mokalaata ja jõid küünlapuna (vein segatud mahlaga). Usuti, et see muudab naiste põsed punaseks ja suvel ei ründa sääsed neid nii palju.
Küünlapäeval söödi rammusat toitu, tanguputru ja sealiha. Sel päeval vooliti ka lambarasvast ja mesilasvahast küünlaid ning mängiti mänge. Küünlaid põletati ja kirikutes palvetati, et need põleksid kauem. Ketramine on sel päeval keelatud.
Muuseumitunnis kuulasime küünlapäeva kommetest ja mesilastest, mängisime kahte mängu ja meisterdasime käevõru. Mängud oli toredad, mulle meeldis nii võimalikult kiiresti pulkade otsa makaronide panek kui kalamees. Mesilasega käevõru kinkisin vanaemale sünnipäevaks. 
Muuseumitund oli huvitav, sain teada asjadest, mida varem ei teadnud.

Kirjutas Emily Ethel





pühapäev, 27. jaanuar 2019

Konkursi "Eesti koolilaste metsapostkaart 2018" tulemused

Konkursi "Eesti koolilaste metsapostkaart 2018" tulemusi saab vaadata siit:
https://loodusegakoos.ee/metsakool/konkursid/eesti-koolilaste-metsapostkaart-2018

Konkursi žürii poolt tõsteti  esile  ka meie klassist Emily Etheli postkaart.






RMK loodusprogramm "Kuidas toime tulla hädasoleva metsloomaga?"

Meie klassis esines Diana Pungar RMK Looduskeskusest teemal "Kuidas toime tulla hädasoleva metsloomaga?" Saime teada, milline metsloom on hädas, millal vajab loom abi, millal on vajalik inimese sekkumine, kes tegelevad metsloomade abistamisega, kelle poole tuleks pöörduda ning kuidas saame loomi aidata. Tunnis vaatasime esitlust ning mängisime rollimängu, kus saime olla erinevates ametites (politsei, keskkonnaametnik jt) Saime teada, et abivajavast loomast või teel kohatud surnud loomast tuleb teatada telefonil 1313.

 Vaata ka: https://www.kki.ee/et/1313

 

laupäev, 5. jaanuar 2019

Preemiareis ILVESE JÄLGEDEL

Lisete osales AASTA LOOMA 2018 LUULEKONKURSIL. Eduka osalemise eest tunnustati Lisetet preemiareisiga. Lisete esitles  toredat reisi klassikaaslastele.

Vaata esitlust!

RÕÕMSAT JA KOSUTAVAT SUVEPUHKUST!

 Kallid 4.b klassi lapsed! Tänan teid südamlike soovide ja imelise tänuvideo eest! Mul on hea meel, et sain olla teie õpetaja!